Connect with us

KEDİPEDİA

Zekalarıyla Öne Çıkan Kedi Irkları Hangileridir?

Zeki Kedi Irkları konusunda, dünyadaki bütün kedi ırklarına kafa tutan 5 kedi ırkını paylaşıyoruz.

Published

on

En Zeki Kedi Irkları konusunda, dünyadaki bütün kedi ırklarına kafa tutan 5 kedi ırkını paylaşıyoruz. Söz konusu kediler zekâlarıyla kendilerini ön plana çıkarmaktalar.

1- Abyssinian (Habeş) Kedisi

Habeş kedisi
Habeş kedisi

Habeşistan kökenine bağlı olan Abyssinian kedisi, dünyanın en zeki kedisi olarak tanınmaktadır. Habeş kedisi olarak da bilinen bu kedi ırkı, kediler arasında çok nadir rastlanan bir özelliği taşıyor. Bu özelliği ise, kolay eğitilebiliyor olması. Zaten bakışları, bu kedi ırkının ne kadar zeki olduğunu simgelemekte.

2- Van Kedisi

Van Kedisi
Van Kedisi

En Zeki Kedi Irkları sıralamasının 2. sırasında bir Türk… Ülkemizin gurur kaynaklarından biri olan Van kedileri en zeki kediler arasında 2. sırayı tutuyor. Güzelliği ile dikkatleri üzerine toplayan Van kedisi, dünyada eşi benzeri görülmemiş özelliği ile tanınıyor. Kendi isteği doğrultusunda suya girip yüzen ve keyif yapan tek kedi ırkı olarak biliniyor.

3- Scottish Fold

Scottish Fold
Scottish Fold

Kulaklarının içe doğru kırık olması ve kendine has tatlı bir görünüme sahip olması ile listenin 3. sırasında yer alan Scottish Fold ırkı Amerika kökenlidir. Zeki kediler arasında olan bu ırk, sadakatleri ile diğer kedilerden biraz ayrılır.

4- Siyam Kedisi

Siyam kedisi
Siyam kedisi

Siyam kedileri… Herkesin, ismini duyduğu ve bakışları ile ürperdiği bir kedi ırkıdır. Cin bakışlı gözlerinin şaşı olmasıyla bilinmektedir. Ancak şaşı olmaları, zeki olmalarının önüne bir perde değildir. Siyam kedileri En Zeki Kedi Irkları arasında 4. sırada oturmaktadır.

5- Burmese

En Zeki Kedi Irkları - Burmese
En Zeki Kedi Irkları – Burmese

Tayland kökenli kedi ırkı Burmese listenin son sırasına, yani 5. sıraya yerleşmiş durumda. En Zeki Kedi Irkları denildiği zaman kedilerin gözlerine bakılmalı galiba. Çünkü zeki olarak anılan kediler, ışık saçan boncuk gözlere sahipler. Burmese ırkını da diğer ırklardan ayıran özelliği, zeki olmalarının yanında sınırsız enerjiye sahip olmaları ve meraklı oluşlarıdır. Meraklı olmaları ile başını beladan kurtaramayan bu kediler, belaya bulaşma konusunda başarılarını kanıtlamaktan geri kaçmıyor.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR