Kedilerin yaşam döngüsü

Küçük kedilerimiz, kedilerimiz, cinsine bağlı olarak 12 ila 20 yıl arasında bir yaşam beklentisine sahiptir ve bu nedenle yaşamımızın uzun bir bölümünde bize eşlik edebilir.

 0
Kedilerin yaşam döngüsü

12 ila 20 yıl arasında bir yaşam beklentisine sahiptir ve bu nedenle yaşamımızın uzun bir bölümünde bize eşlik edebilir. Bu nedenle kedilerin büyüdükçe, olgunlaştıkça ve sonra yaşlandıkça yaşadıkları değişiklikleri bilmek önemlidir. Bazen bir köpeğin yaşamının bir yılının 7 insan yılına tekabül ettiği varsayılır, ancak kedilerde durum böyle değildir.

Kedinin yaşam döngüsünü oluşturan evrelerin neler olduğunu bilmek ister misiniz ? AnimalPedia makalemizi okumaya devam edin, kedinizin tam yaşının ne olduğunu ve her yaşam döngüsünün beraberinde getirdiği farklı ihtiyaçları öğreneceksiniz.

Yavru (0-6 ay)

Kedinin hayatındaki ilk evre, yavrunun doğumundan ilk 6 ayına kadar olan ve bir insanın hayatının ilk 10 yılına denk gelen evresidir .

Yaşamın ilk saatlerinde : Bağırsakları daha sonra immünoglobulinlere karşı geçirimsiz hale geldiğinden, yavru kedilerin antikor elde etmek için annelerinin kolostrumunu içmeleri önemlidir.

İlk ay boyunca : Yavru kediler sadece anne sütü ile beslenirler, 4-5 haftalıktan itibaren sütten kesilmeye başlanır, bu dönemde nemli olanlardan başlayarak yavaş yavaş katı maddeler alınır. Daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız, 'kedi sütten kesme ' makalesini öneriyoruz.

Kedilerin hayatlarının bu evresinde yavaş yavaş büyümeye ve gelişmeye devam ederler, bu nedenle değişimler oldukça hızlı olacaktır. Bu genellikle kedilerin en aktif ve yaramaz olduğu zamandır çünkü her zaman tetikte ve herhangi bir uyarana karşı hassastırlar. İlk üç ay , taklit yoluyla çeşitli şeyler öğrenecekleri anneleriyle birlikte kalmaları önemlidir .

Ayrıca, bu aşamada, yavru kedinin yaşamın ikinci haftasından yedinci haftasına kadar uzanan sosyalleşme dönemi de vardır . Bu, gelecekteki davranışları için çok önemli bir aşamadır ve gelecekte strese maruz kalmamak ve arkadaş canlısı ve kendinden emin kediler olarak kalmaları için farklı durumlara alışmak zorunda kalacaklardır. Bu durumlar şunlar olabilir:

 • Bir evcil hayvan taşıyıcı ile seyahat edin.
 • Diğer hayvanlarla temas: kediler ve her yaştan insan dahil.
 • Onları seslere alıştırın.
 • Yabancılar tarafından dokunulmak.
 • Hijyen : Vücudun, gözlerin veya kulakların temizliği.

Bu aşamada , üreme organlarını etkileyen hastalıkların gelişme riskini azaltmak için, dişilerde ilk kızgınlık döneminden önce özellikle 4 aydan itibaren kedilerin kısırlaştırılması veya kısırlaştırılması mümkündür .

 • pyometra
 • Kanser
 • Yumurtalık kistleri
 • Rahim kanseri
 • Meme kanseri

Erkeklerde kastrasyon, testis, prostat veya seks hormonlarından kaynaklanan davranış sorunları riskinde azalmaya yol açar. Genel olarak kısırlaştırılmış kediler, kapalı kaldıklarında oluşabilecek stresi yaşamadıkları ve üreme dürtüsü hissetmedikleri için daha sade, sakin ve sevecendir. Bu stres, sık miyavlama, kaşınma, işeme ve uygunsuz yerlerde dışkılama veya diğer davranış sorunlarına yol açabilir.

Bu aşamada kedinin 2 ayda bir kedi lösemisi ve üç ayda kuduz aşısına ek olarak ilk 6-8 hafta trivalan gibi gerekli aşıları 4 ay boyunca her ay rapel olarak alması da önemlidir. hayatın..

Genç kedi (7 aydan 2 yıla kadar)

Bu aşama, yedi aydan iki yıla kadar uzanır ve erkeklerde 12 ila 27 yaş arasındaki döneme , yani ergenlik ve erken gençlik dönemine karşılık gelir .

7 aylıkken, kedi zaten bir yetişkin boyutundadır ve cinsel olarak olgunlaşır, özellikle Siyam gibi erken kısa tüylü ırklar . Kediler, yaşları ve yaşama, keşfetme ve oynama arzusu nedeniyle çok fazla enerjiye sahip, zaten güçlü ve oyuncudur.

Kediler kısırlaştırılmamışsa, hormonlar işlerini yapmaya başlar ve kediler kızgınlıkla miyavlayarak kaçmaya çalışırlar. Erkekler sırayla dişileri avlar ve bölgeyi işaretler ve davranış sorunlarına neden olabilir.

Bu aşamada özellikle genç kedilerde bu değişiklikleri oluşturan patojenik maddelerden korunmak için bahsettiğimiz üç hastalığın güçlendirici aşıları yapılır. Hayatlarının bu döneminde en sık görülen sağlık sorunları bulaşıcı hastalıklara bağlı, özellikle kedilerde, özellikle erkeklerde, dışarı çıkan ve diğer kedilerle kavga nedeniyle temas halinde veya çatışma halinde olanlarda sık görülür. Bu yaşta evden kaçma ve taşkınlık nedeniyle yatırım ve travmalar da sık görülür.

Bu aşamada kediler , kendi özel koşulları için gerekli olan günlük miktarı, ne eksik ne fazla, yutarak düzgün beslenmeye başlarlar. Özellikle enerji ihtiyacı düşük olan ancak iştahı olmayan aşılı kedilerde dikkatli olunmalıdır. Bu süre zarfında kedilerle oynamak, hayal kırıklığı, mutsuzluk ve davranış problemlerini önlemek için önemlidir.

Yetişkin kedi (3-6 yaş)

Kedinin ömrünün 3 ila 6 yıl arasında olan kısmı, bir erkeğin 28 ila 43 yıllık evresine tekabül eder . İnsanlar gibi kediler de karakterlerini ve kişiliklerini şimdiye kadar kazanmış olacaklardır, çünkü artık yeni değişikliklere uyum sağlamak onlar için daha zor olacaktır.

Bu yaşta kediler, özellikle aşılanmamışlarsa, bulaşıcı hastalıklardan muzdarip olmaya devam ederler. Parazitleri olabilir, iltihaplı bağırsak bozukluğu , gıda aşırı duyarlılığı ve periodontitis veya kronik kedi diş eti iltihabı gibi diş hastalıkları gibi sindirim sorunları riskini artırabilirler . Bu nedenle, hayvanı sağlıklı ve kontrollü tutmak için periyodik veteriner ziyaretleri yapmak iyidir.

Kedi kısırlaştırılmadığı sürece cinsiyet hormonlarından kaynaklanan davranış sorunları oluşmaya devam edecektir. Bununla birlikte, kediler daha sakin olsalar bile, oyuncu olmaya ve çok fazla enerjiye sahip olmaya devam edecekler, bu yüzden yine de oynamalarına ve onları yormalarına izin vermek zorundalar.

Olgun kedi (7-10 yaş)

Kedinin yaşamının bu aşaması, insanlarda 44 ile 59 arasındaki döneme eşittir . Bu aşamadaki kediler, içgüdülerini ve oyun oynama isteklerini aşamalı olarak azaltır ve daha sakindir. Dinlenmek veya gözlemlemek için daha fazla zaman harcarlar. Bu nedenle kediler, yemeklerini düzenlemezsek kilo alabilirler çünkü daha az yakarlar. Ancak, kedi zaten 7 yaşında olduğu için sizinle oynamaktan vazgeçtiği veya şirketinize ihtiyacı olmadığı anlamına gelmez.

Bu andan itibaren, kedinin sağlık durumunu kontrol etmek için yıllık veteriner ziyareti yapması önemlidir, çünkü yaşlılıkla ilgili çeşitli hastalıklar kendini göstermeye başlayabilir, örneğin:

 • Böbrek yetmezliği
 • Diyabet
 • hipertiroidizm

Böbrek yetmezliğinin 7 yaşından itibaren daha sık hale geldiği ve ciddi bir sorun olabileceği düşünüldüğünde, böbrekleri korumak için su tüketimini teşvik etmek için yararlı olan kediler için muhtemelen bir içme çeşmesinden geçerek her zaman su bulundurmaları önemlidir. zamanında fark etmezsin.

Kıdemli kedi (11-14 yaş)

11 ila 14 yaş arasındaki bir kedi , 60 ila 75 yaş arasındaki bir erkeğe karşılık gelir . Bu yaşta, kediler çok dinlenmeye ve az oynamaya eğilimlidir, ancak bazen hala sosyalleşmeyi severler. Sağlıklarının bozulması ve böbrek yetmezliği, FLUtD , diyabetes mellitus veya hipertiroidizm gibi kronik hastalıkların ortaya çıkması yaygındır. İkinci patoloji, kediler için daha tehlikeli hale geldiği dönemdedir. Bu durumda kedi iştah gösterir ancak kilo kaybeder, sık sık miyavlar ve kusar.

Yaşlı kedilerin yılda en az bir veteriner ziyareti alması zorunludur ve davranışlarında küçük de olsa herhangi bir değişiklik gösterirlerse, her zaman bir veteriner merkezine gitmeye değer. Ayrıca bu yaştan itibaren tümörler çok daha sık hale gelir ve özellikle zamanında teşhis edilmezse hayvanın yaşam kalitesini düşürebilir.

Geriatrik kedi (15 yaşından büyük)

Bir kedi 15 yaşına geldiğinde geriatrik, çok yaşlı olarak kabul edilir ve bu evre bir kişinin yaşamının son yıllarına tekabül eder. Bu yaştaki kediler, osteoartrit gibi kronik kemik ve eklem hastalıklarından muzdarip olabilir . Kedinin yükseğe çıkmak istememesinden anlıyoruz ki, canını acıtan yerleri okşadığımızda dinlenmek ve miyavlamak için çok zaman harcıyor.

İnsanları etkileyen ve geceleri miyavlama ile kendini gösteren bunama gibi yaşlılık bunaması gibi hastalıklar ve çöp kutusundan işeme veya uzun süre saklanma gibi davranış sorunları geliştirmeleri de yaygındır .

Ayrıca aşağıdaki hastalıklardan birine yakalanma olasılığını artırır:

 • Böbrek yetmezliği
 • hipertiroidizm
 • Diyabet
 • Kalp hastalığı
 • Hipertansiyon
 • tümörler

Özellikle hasta kedilerde veteriner kontrolleri sık olmalı ve beslenmesi daha yaşlı bir kedinin ihtiyaçları doğrultusunda olmalıdır.

Geriatrik kedilerde oyun oynamak oldukça nadirdir , ancak kemik veya eklem sorunu olmayan bazı kedilerde ara sıra olabilir. Daha sakin ve huzurludurlar, daha az enerjileri olduğu ve koruyucularla yaşamaya alıştıkları için kendilerini okşamaya ve şımartmaya izin verirler.

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

kedi Tüm çabamız, can dostlarımızın hayatına küçük de olsa bir dokunuş yapabilmek. Bu çabamız hiçbir şekilde, maddi kaygılar gütmeden sizlere sunulmaktadır. Kedilere özel, bu site olan Kedi Yavrusu 'da kısa bir yolculuğa başlayın!